Brainscan.ai

Brainscan.ai to gdański startup, który adresuje problem błędnych interpretacji radiologicznych i kolejek do interpretacji medycznej tomografii komputerowej. Twórcy firmy stworzyli oprogramowanie wykorzystujące sztuczną inteligencję do analizy obrazów tomografii komputerowej głowy w celu wykrycia i klasyfikacji zmian w mózgu.

Finansowanie:
Od 2017 spółka była finansowana przez jej założycieli. Na początku 2019 roku projekt badawczy Brainscan jest wsparty finansowo przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, pod nazwą “BRAINSCAN – system do automatycznego wspomagania diagnostyki medycznej, detekcji i lokalizacji potencjalnych zmian patologicznych występujących w badaniach obrazowych głowy”, a w połowie 2019 r. również przez fundusz VC pod nazwą Life Science Innovation Fund. Łącznie spółka otrzymała z tych 2 źródeł 1 mln $. Dodatkowo przyznano firmie granty Innolabs i EIT Health Headstart na łączną kwotę 90 tyś. Eur


Status Technologiczny
System Brainscan w zakresie klasyfikatora krwawień w badaniach TK Mózgu, połączony bezpośrednio z PACS, w ciągu najbliższych tygodni zostanie testowo wdrożony w jednym ze szpitali na Pomorzu. Kolejne klasyfikatory, rozszerzone o wykrywanie udarów będą wdrażane po pozytywnym ukończeniu testowej implementacji. 


Nagrody:
Złoty medal w konkursie “Kaggle RSNA Intracranial Detection of Hemorrhage” w 2019 r.Konkurs finałowy InnolabsNew@Poland prowadzony przez Konfederację LewiatanHeadstart EIT Healthnagroda Startup-Med

Partnerzy Badawczo Rozwojowi:
Copernicus Podmiot Leczniczy Sp. z o. o., Tomma S.A. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Sp. z o. o., TK Medica Sp. z o. o., Politechnika Gdańska i spółka celowa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – Centrum Innowacji Medycznych Sp. z o. o.

Certyfikowane na dzień dzisiejszy są modele A.I. do wykrywania krwawień (AUC = 0,98) i udaru mózgu (AUC = 0,91)

Artykuł